اخبار برگزیده

پیام تبریک علی کهنمویی دبیر کل سازمان حقوق بشر امت واحده جهان اسلام:

 طبق گزارش فرستاده ویژه سازمان ملل، ملت سربلند ایران در یک قدمی اخذ خسارت از کشور     آمریکا قرار گرفت
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد با بیان این که “گزارش نهایی من در شورای حقوق بشر در سپتامبر ۲۰۲۲ ارائه خواهد شد”، گفت: از همه طرفین در ایران از جمله دولت ایران و شورای حقوق بشر برای تسهیل این سفر تشکر می‌کنم. من در این سفر با نمایندگان دولت ملاقات داشتم همچنین نماینده چند عضو جامعه مدنی را ملاقات کردم و با نمایندگان نهادهای مالی بخش خصوصی و دولتی، دانشگاهیان و… و با آژانس‌های تخصصی سازمان ملل و دیپلمات‌‌های خارجی در ایران دیدارهایی را برگزار کردم.
وی در ادامه افزود: ایران هم‌اکنون مشمول گسترده‌ترین تحریم‌هاست و آمریکا تحریم‌های مالی و تجاری بزرگی را از دهه ۱۹۷۰ علیه این کشور اعمال کرده و اقداماتی را انجام داده است که ایران را از نظام مالی و تجاری جهان منزوی کند، در همین زمینه در سال ۲۰۱۰ بسیاری از بخش‌های اقتصادی را هدف قرار داد، تحریم آمریکا هدفش بانک مرکزی ایران بود.وی با تاکید براعمال تحریم‌های آمریکا ضد بخش‌های مختلف ایران ،اظهارکرد: بعد از انعقاد توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ تمام تحریم‌های ثانویه علیه ایران برداشته شد و سازمان ملل به‌نحوی عمل کرد که از طریق برجام اقداماتی را انجام داد و بخشی از آن سرمایه‌گذاری در ایران بود اما آمریکا یک جانبه از برجام خارج و تحریم‌ها را مجدد علیه ایران وضع کرد و بانک مرکزی ایران و چند بانک ایرانی را در لیست تحریم‌ها قرار داد و بسیاری از شرکت‌ها از بازار ایران، خارج و دارایی‌های ایران مسدود شدند که این اقدامات ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار به ایران آسیب زده است.
دوهان با بیان این که بیش از ۷۰۰ فرد حقیقی و حقوقی در لیست تحریم‌های ضدایرانی قرار دارند، ادامه داد: علاوه بر این، کانادا تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرده و بیش از ۲۰۰ فرد حقیقی و حقوقی ایرانی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.گزارشگر ویژه سازمان ملل با اشاره به تأثیر تحریم‌ها بر بخش‌های دانشگاهی و صنایع دستی و رشد اقتصادی ایران و همچنین همکار‌ی‌های بین‌المللی ایران با دیگر کشورها، تصریح کرد: تأثیر تحریم‌ها بر گروه‌های آسیب‌پذیر و سرپرستان خانواده و اتباع مهاجر افغانی در این سال‌ها غیرقابل انکار بوده است. تحریم‌ها ارائه کمک‌های بشردوستانه از طریق آژانس‌های بین‌المللی را مختل و امکان نقل و انتقال پول را مسدود کرده است.                                                              دوهان گفت: این اقدامات قهری یک جانبه به‌عنوان اقدامات تنبیهی، موازین حقوق بشر جهانی را نقض کرده است. تحریم‌ها علیه شرکت‌هایی که با ایران تجارت داشتند و استفاده ابزاری از آن و اعمال تحریم‌های ثانویه امری غیرقانونی است. جلوگیری از داشتن حساب بانکی برای دیپلما‌ت‌های ایرانی خلاف کنوانسیون وین بوده و ممانعت از پرداخت حق عضویت ایران در سازمان‌های بین‌المللی هم خلاف قوانین بین‌المللی است.وی افزود: تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شده است از دید شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل قابل توجیه نیست. تحریم‌های یک جانبه به‌شکل اولیه و ثانویه و تهدید به اعمال تحریم‌ها همه این‌ها بحث وضعیت حقوق انسانی را در ایران به خطر انداخته است و این تحریم‌های اعمال‌شده به تحریم صادرات کالاها و تحریم بانک‌های ایران و تحریم غذا و دارو منجر شده که باعث کاهش درآمد دولت و افزایش قیمت‌ها و فقر و افراد آسیب‌پذیر و پناهندگان و زنان سرپرست خانوار شده است. به من گفته‌ بودند دارو تحریم نیست اما من کودکان پروانه ‌ای را دیدم که نمی ‌توانند پانسمان و داروهای خود را تهیه کنند. شرکت فروشنده از ترس تحریم آن را نمی ‌فروشد و تازه بفروشد، پول آن را چطور دریافت کند؟

 دولت ایران پیگیر دریافت خسارت های تحریم از آمریکا باشد

 علی کهنمویی مشاور شخص دبیرکل سازمان ملل در خصوص مسائل جهان اسلام و دبیر کل سازمان حقوق بشر امت واحده جهان اسلام طی یک اطلاعیه بین المللی و تبریک به ملت سربلند ایران در خصوص اثبات حقانیت و مظلومیت مردم ایران که طبق گزارش خانم النا دوهان در تحریم های ظالمانه و خسارت دولت آمریکا سال ها تحمل و مسیر پیشرفت و خودباوری را پیموده اند، از دولت جمهوری اسلامی ایران خواست بهره برداری و پیگیری های حقوقی لازم را برای استیفای حق مردم مسلمان کشورمان انجام و مراتب را به امت اسلام گزارش دهند.

لینک های مرتبط

تبلیغات