اخبار برگزیده

حقوق بشر از ديدگاه اسلام/آیت الله مصباح یزدی

 

 

 

سخنان آيت‌الله محمدتقي مصباح‌يزدي در تبيين مباحث حقوق و حقوق بشر از ديدگاه آيات و روايات، در قالب كتابي با عنوان «نگاهي گذرا به حقوق بشر از ديدگاه اسلام» تا پايان سال جاري روانه بازار نشر مي‌شود.    

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، اين اثر، مجموعه سخنراني‌هاي آيت‌الله مصباح‌يزدي درباره حقوق بشر است كه با استفاده از آيات و روايات، به بررسي ديدگاه‌هاي اسلام مي‌پردازد.

آيت‌الله مصباح‌يزدي با هدف آشنا كردن عموم مردم با نظرات اسلام درباره مصاديق اجتماعي و فردي مختلفي به موضوعاتي همچون اعلاميه حقوق بشر، آزادي، برده‌داري و تفاوت‌هاي زن و مرد مي‌پردازد.

اين كتاب در يازده فصل با عنوان‌هاي «كليات و مفاهيم»، «خاستگاه حق»، «اصول موضوعه حقوق بشر»، «نقد و برسي اعلاميه حقوق بشر»، «نظام‌نامه حقوق و تكاليف بشر»، «معاني آزادي»، «اسلام و نظام برده‌داري»، «اشتراك‌هاي تكويني و تشريعي زن و مرد»، «تفاوت‌هاي تكويني زن و مرد»، «تفاوت‌هاي تشريعي زن و مرد» و «بررسي آيات نازل به تفاوت‌هاي حقوقي زن و مرد» تدوين شده است.

فصل‌هاي اول و دوم كتاب بخش‌هايي نظير تعريف حقوق بشر، بررسي واژه حق در قرآن، نگاهي به انسان‌شناسي، منشا بودن حق خداوند و ملاك جعل حقوق از ناحيه او را دربر مي‌گيرد. فصل سوم نيز اصول موضوعه حقوق بشر را در سه اصل«توحيد»، «حكمت بالغه الهي» و «جاودانگي روح» تبيين مي‌كند.

كاستي‌‌هاي اعلاميه حقوق بشر موضوعي است كه در فصل چهارم، در هفت مورد از جمله «فقدان نظم و ترتيب» و «بي‌اعتنايي به دين» به آن پرداخته شده است.

فصل‌هاي پنجم، چهارم و ششم به ترتيب با واكاوي موضوعاتي چون نظام‌نامه حقوق و تكاليف بشر، مفاهيم آزادي و نظام برده‌داري، به بيان نظرات اسلام و نظرات ديگر مكاتب درباره اين موضوعات مي‌پردازد.

چهار فصل پاياني اين اثر با پرداختن به اشتراك‌ها و تفاوت‌هاي زن و مرد و بررسي نهضت هواداران حقوق زن و شبهات مطروحه، جواب‌هايي قرآني در اين باره ارايه مي‌كند و سپس به تشريح تفاوت‌هاي تكويني و تشريعي و ارايه راهكارهايي براي تقويت بنيان خانواده مي‌پردازد.

كتاب نگاهي گذرا به حقوق بشر از ديدگاه اسلام (مجموعه سخنراني‌هاي آيت‌الله مصباح يزدي) با تدوين و نگارش عبدالحكيم سليمي، در شمارگان 3000 نسخه و 250 صفحه تا پايان امسال از سوي موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) وارد بازار نشر مي‌شود. قيمت پشت جلد اين كتاب هنوز مشخص نشده است.

 

 

 

 

لینک های مرتبط

تبلیغات