اخبار برگزیده

حجت الاسلام پناهیان: امروزه مفاهیمی چون حقوق بشر با غدیر قابل تحقق‌تر است

حجت الاسلام پناهیان گفت: امروزه مفاهیمی همچون حقوق بشر، آزادی، دموکراسی و هر نوع مفهومی که زیر مجموعه این مفاهیم قرار می گیرد ... 

علیرضا پناهیان که در جمع دانش آموختگان موسسه غدیرپژوهی در تالار اندیشه حوزه هنری سخن می گفت بابی نو در پژوهشهای نوین در موضوع غدیر و ولایت گشود و آن اینکه می بایست به تدریج موضوعات انفعالی و دفاعی در حوزه غدیر را کنار گذاشته و تبیینی فعالانه در این حوزه ارائه کنیم.


ایشان انفعال و دفاع را وقتی دشمن حمله می کند خوب دانست ولی آن را فعالیتی درجه دو محسوب کرد و افزود: «باید از این سطح فراتر برویم. باید غدیر را ترویج و تبیین فعالانه کنیم. امروزه مفاهیمی همچون حقوق بشر، آزادی، دموکراسی و هر نوع مفهومی که زیر مجموعه این مفاهیم قرار می گیرد و در جامعه بشری وجود دارد نظیر اخلاق، عدالت اجتماعی، بسیاری از فضائل و زیبایی های معنوی با غدیر قابل تحقق تر و با ولایت معنا پیدا می کنند.»


پناهیان با بیان اینکه باید ولایتمداری برای همه آنقدر امر بدیهی باشد که هر کسی خواست هر مفهومی از مفاهیم انسانی و اسلامی را تعریف کند ابتدا بر ولایت تصریح و تاکید کند، مقدمه همه چیز اعم از اخلاق، خانواده خوب، تربیت فرزند و ... را ولایت عنوان کرد و اظهار دشت: «امروزه نیازی به اثبات حقانیت ولایت نیست. آن زمان در عصر جاهلیت که انسان نمی توانست ارتباط مفاهیم را با ولایت درک کند باید حقانیت آن ثابت می شد. مجموعه الغدیر علامه امینی به این منظور نگاشته شده است. امروزه باید الغدیرهای جدیدی تالیف شود که در آن به تبیین رابطه ولایت با کلیدی ترین مفاهیم اسلامی و انسانی بپردازد. این تبیین قطعا فعالانه است نه منفعلانه.»


ایشان با اشاره به آثار و پیامدهای همه جانبه وجود ولایت در جامعه خاطر نشان کرد: «امروزه شرط اول گرویدن به ولایت اعتقادات دینی نیست. می شود از راههای دیگری به تبیین ولایت پرداخت. کافی است ولایت را توصیف کنیم. این مضمون در زیارت جامعه به زیبایی بیان شده است. آنجا که ولایت را توصیف می کند و آن را ائتلاف فرقه ها، سیاستگذاران و سیاستمداران برجسته جامعه و ... می خواند.»


پناهیان با تاکید بر اینکه اگر جامعه ما در همان حالت دفاع منفعلانه از ولایت باقی بماند جامعه عقب مانده ای خواهد شد افزود: «باید دین را با معرفی ولایت برای جهانیان تعریف کنیم. باید اسلام را با ولایت که افتخار برجسته دین اسلام است، معرفی کنیم. این رویکرد را هنوز آغاز نکرده ایم. باید آغازش کنیم.»


ایشان به دانش پژوهان و همه فعالین عرصه غدیرپژوهی توصیه کرد تا در غدیر پژوهی، غدیر را به جهانیان معرفی و به دفاع از غدیر در مقابل آنان که غدیر را قبول ندارند، اکتفا نکرده و غیر مسلمانان را با غدیر آشنا کنند و غدیر را نه تنها به عنوان یک واقعه تاریخی که به عنوان یک ساختار حکومتی که دین معرفی می کند تبیین کنند.


پناهیان به قبول نبودن همه فضائل حتی نماز و عبادت، جهاد و شهادت، زکات و انفاق بدون ولایت اشاره و به مساله نذر در روز غدیر پرداخت و گفت: «جامعه بشری امامش آماده است منتها پشت پرده غیبت! اگر از غدیر آغاز کنیم تا انتهای ظهور خواهیم رفت. اگر ارزش ولایت و غدیر را متوجه شویم بیشترین نذرها در روز غدیر خواهد بود. چرا که اگر ولایت برقرار شود، انتقام خون اباعبدالله الحسین هم گرفته خواهد شد.»


موسسه غدیرپژوهی زیر نظر بنیاد معارف اسلامی از سال 78 فعالیت رسمی خود را آغاز نموده و تا کنون با برگزاری 7 دوره تخصصی آموزشی، موفق به تربیت 1000 تن مدرس و مبلغ غدیر شده است. این موسسه هر سال در سالروز مبارک عید غدیر با برگزاری جشن و اعطای هزینه سفر کربلا به تقدیر از دانش آموختگان برتر دوره می پردازد. 

لینک های مرتبط

تبلیغات