اخبار برگزیده
حقوق بشر از ديدگاه اسلام/آیت الله مصباح یزدی

حقوق بشر از ديدگاه ا...

      سخنان آيت‌الله محمدتقي مصباح‌يزدي در تبيين مباحث حقوق و حقوق بشر از...

 رهبر معظم انقلاب اسلامی اينها ميدانند اسلام ميتواند امت اسلامى را به يك قدرت عظيم تبديل كند.

رهبر معظم انقلاب اس...

اسم حقوق بشر را می ‏آورند، اسم دموكراسى را می ‏آورند، اسم...

اسلاید شو خبر

اخبار ویژه

گروههای تخصصی مطالعاتی

حقوق زن درجوامع اسلامی/حجت الاسلام و المسلمین موسی قربانی

حقوق زن درجوامع...

با توجه به اینکه منشاء قوانین اسلامی، ‌وحی خداوند در قرآن است بر همین اساس‌ وظایف‌ و مسؤولیت‌‌های انسان‌‌ها متناسب با‌ وضعیت‌ و شرایط روحی‌ و جسمی‌ هر دو جنس تعیین شده است. در دین اسلام آمده که همه انسان ها در پیشگاه خداوند جایگاهی یکسان دارند و اینطور نیست که عده‌ای از حیث سفید یا سیاه بودن، زن یا...

بیداری اسلامی

قرن اسلام

قرن اسلام...

  متن کامل بيانات حضرت آیت الله العظمی الامام خامنه ای در ديدارحاضرین در اجلاس جهانی «جوانان و بيدارى اسلامى»    

آموزش

حقوق شهروندی

حقوق شهروندی...

واژه شهروندی از واژه هایی است که بسیار به گوش ما می رسد. برخی اوقات در رسانه ها از این واژه به عنوان اهالی یک شهر استفاده می شود. مثلا شهروندان تهرانی یعنی اهالی تهران و یا شهروندان اصفهانی به معنای مردم شهر اصفهان استفاده می شود. اما معنای تخصصی واژه شهروند به چه معناست؟   پیشگفتار یکی از درخواست‌های همیشگی کاربران...

برگزیده اخبار

 	رسیدگی به حدود ۳۰ پرونده حادثه پلاسکو در مجتمع شهید بهشتی

رسیدگی به حدود ۳۰ پرونده حادثه پلاسکو در مجتمع شهید بهشتی

الحراء: پوریانی با اشاره به پرونده‌‏های مربوط به حادثه آتش‎سوزی پلاسکو گفت: حدود 30 پرونده در این زمینه تشکیل و در شعبه اول دادگاه عمومی حقوقی تهران مورد رسیدگی قرار...

کاخ سفید: در حال بررسی طرح تحریم ایران، روسیه و کره شمالی هستیم

کاخ سفید: در حال بررسی طرح تحریم ایران، روسیه و کره شمالی هستیم

الحراء: طرح تحریم ایران، روسیه و کره شمالی در صورت تصویب نهایی در سنا باید به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد و کاخ سفید اعلام کرد که در حال بررسی...

اسرائیل از ابتدای سال تاکنون ۱۱ کودک فلسطینی را کشته است

اسرائیل از ابتدای سال تاکنون ۱۱ کودک فلسطینی را کشته است

الحراء: شاخه فلسطین جنبش بین‌المللی دفاع از کودکان اعلام کرد که رژیم صهیونیستی از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون ۱۱ کودک را در اراضی فلسطینی کشته است که ۱۰ تن...

گزارش عفو بین‌الملل درباره خشونت جنسی در سودان جنوبی

گزارش عفو بین‌الملل درباره خشونت جنسی در سودان جنوبی

الحراء: گزارش جدید عفو بین‌الملل فاش کرد چهار سال پس از آغاز جنگ داخلی ویرانگر در سودان جنوبی، جوانترین کشور جهان همچنان با خشونت‌ جنسی در حجم گسترده رنج می‌برد.

واکنش دبیرکل سازمان ملل به خشونت های قدس

واکنش دبیرکل سازمان ملل به خشونت های قدس

الحراء:دبیرکل سازمان ملل طی بیانیه‌ای نسبت به درگیری‌های قدس و مسجد الاقصی ابراز نگرانی کرده و خواستار خویشتن‌داری طرفین شد.

واکنش رئیس جماعت علمای عراق به اقدامات صهیونیستها علیه مسجد الاقصی

واکنش رئیس جماعت علمای عراق به اقدامات صهیونیستها علیه مسجد الاقصی

الحراء: تجاوز رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی نشانگر ضعف مواضع و اقدامات اعراب در قبال این رژیم است و باید همایشی با حضور علمای جهان اسلام و همچنین سران جنبش...

«
»
موقعیت شما: Homeشکایت یا ارائه گزارش نقض حقوق بشرحقوق بشر در جهانانگلیس محرمانه به عربستان سلاح می‌فروشد

انگلیس محرمانه به عربستان سلاح می‌فروشد

حقوق بشر  - جهان  - گزارش شده که انگلیس تحت یک مجوز مبهم صادرات، به صورت محرمانه به عربستان و سایر کشورها سلاح می‌فروشد. به گزارش شبکه خبری جهانی الحراء، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، ارتش و صنعت دفاعی انگلیس بازیکنان اصلی در اقتصاد انگلیس هستند که در سال مبلغ ۷ / ۷ میلیارد پوند را به چرخه اقتصادی این کشور وارد می‌کنند.

اما انگلیس به کشورهایی سلاح می‌فروشد که از نظر حقوق بشری سوابق خوبی ندارند و در بسیاری از این موارد صادرات سلاح به این کشورها بدون در نظر گرفتن وضعیت حقوق بشری آنها صورت می‌گیرد.

براساس گزارش inewspaper، تعداد زیادی از تسلیحات نظامی فروش رفته تحت "گواهینامه صادرات کالاهای خاص به مناطق خاص" (OIEL) و پس از ترغیب از سوی دولت لندن در سال ۲۰۱۵ صورت گرفته که البته با مخالفت‌هایی از سوی نمایندگان بوده است.

براساس این مجوز، پس از بررسی‌های اولیه تعدادی زیادی تسلیحات را می‌توان با یک مجوز واحد برای پنج سال به یک منطقه صادر کرد.

در ضمن، نیازی نیست که ارزش صادرات کالاها بر طبق این مجوز علنی شود به این معنا که تعیین ارزش آن بسیار سخت است.

عربستان به صورت گسترده به خاطر نقشش در درگیری‌های یمن در مظان اتهام و انتقاد است. همچنین سایر کالاهایی که از سوی انگلیس به سراسر جهان و بر اساس این مجوز صادر شده شامل تفنگ، تسلیحات کشتار جمعی و هلیکوپتر است.

اندرو اسمیت، از کمپین مخالفت با تجارت سلاح که این داده‌ها را دارد، گفت: این مجوز آزاد باعث می‌شود تا شفافیت لازم در صادرات سلاح صورت نگیرد، به ویژه به کشورهایی که از نظر حقوق بشر سوابق خوبی ندارند. تسلیحات انگلیس نقش اصلی در بحران یمن ایفا می‌کنند و این بدان معناست که مقیاس صادرات سلاح می‌تواند بیشتر از آن چیزی باشد که ما انتظارش را داریم.

براساس گزارش inewspaper، در سال‌های اخیر صادرات سلاح براساس این مجوز افزایش داشته است. در سال ۲۰۰۹ این میزان ۷۶۱ مورد بود اما در ۲۰۱۵، ۱۸۶۶ مورد بوده است. در سال ۲۰۱۶، در شش ماهه نخست این تعداد ۱۱۰۰ مورد بوده است.

به گفته این کمپین، انگلیس می‌تواند بیش از گذشته در تجارت تسلیحاتی جهانی دست داشته باشد.

لینک های مرتبط

تبلیغات