اخبار برگزیده

فرستاده سازمان ملل از اردوگاه‌های روهینگیا در بنگلادش دیدن کرد

الحراء: فرستاده حقوق بشر سازمان ملل از اردوگاه‌های پناهجویان روهینگیا در جنوب شرق بنگلادش دیدن کرد.

 

به گزارش شبکه خبری جهانی الحراء، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یانگ هی لی فرستاده حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه از اردوگاه های پناهجویان روهینگیا در جنوب شرق بنگلادش دیدن کرد، جایی که هزاران نفر از مسلمانان روهینگیا پس از فرار از سرکوب ارتش میانمار، پناه آورده اند.

حدود 73 هزار مسلمان روهینگیا از آغاز سرکوب ارتش میانمار در 4 ماه گذشته به بنگلادش آمده اند. این پناهجویان بیشتر در اردوگاه های واقع در منطقه کاکس بازار زندگی می کنند که در نزدیکی مرز استان راخین میانمار واقع شده است.

فرستاده حقوق بشر سازمان ملل در شهر داکا دیدار و گفتگوهایی با مقام های دولت بنگلادش درباره بحران مسلمانان روهینگیا داشته است. سازمان ملل هنوز درباره این سفر موضع گیری نکرده است ولی وزارت حارجه بنگلادش اعلام کرد که داکا نگرانی خود را نسبت به حضور مسلمانان روهینگیا در این کشور اعلام کرده است.

دفتر خقوق بشر سازمان ملل در گزارشی از کشته شدن احتمالی صدها نفر از مسلمانان روهینگیا بر اثر اقدامات سرکوب گرایانه ارتش میانمار در 4 ماه اخیر پرده برداشته است.

میانمار تاکنون اتهامات مربوط به جنایت و آزار و اذیت علیه مسلمانان روهینگیا در استان راخین را رد کرده است. ارتش میانمار هفته گذشته اعلام کرد که یک تیم ویژه را برای تحقیق درباره کشتارها و جنایات نیروهای امنیتی تشکیل داده است.

برخی آمارها نشان می دهد که از آغاز موج جدید خشونت ها در میانمار علیه مسلمانان از اکتبر تاکنون بیش از 86 نفر کشته شده اند.

دولت میانمار حاضر نشده است تا مسلمانان روهینگیا را به عنوان یکی از اقلیت های قومی این کشور به رسمیت بشناسد و آنها را بنگال یا مهاجران غیر قانونی از بنگلادش ارزیابی کرده است.

 

 

 

لینک های مرتبط

تبلیغات