اخبار برگزیده

پارلمان بحرین با محاکمه غیرنظامیان در دادگاه‌های نظامی موافقت کرد

الحراء: ۳۱ نماینده پارلمان بحرین با پیش‌نویس اصلاح قانون اساسی مبنی بر اعطای اختیارات بیشتر به دادگاه‌های نظامی موافقت کردند. از سوی‌ دیگر وزارت کشور بحرین از شناسایی و بازداشت اعضای چند گروهک "تروریستی" در این کشور خبر داد.

 

به گزارش شبکه خبری جهانی الحراء، به نقل از سایت مرآة البحرین، ۳۱ نماینده پارلمان بحرین با طرح پیشنهادی "حمد بن عیسی آل خلیفه"، پادشاه این کشور برای اصلاح قانون اساسی شامل اعطای اختیارات بیشتر به دستگاه قضایی نظامی از جمله محاکمه غیرنظامیان در این دادگاه‌ها موافقت کردند. اما سه نماینده به نام‌های جمیله السماک، شیخ مجید العصفور و علی العطیش رای نداده و محمد میلاد به این طرح که با فوریت به پارلمان ارائه شد، رای مخالف داد.

در طرح اصلاحی ماده ۱۰۵ بند «ب» قانون اساسی بحرین قوانین دادگاه‌های نظامی و اختیاراتشان در مورد نیروهای دفاعی کشور، گارد ملی و نیروهای امنیتی شرح داده شده است.

در حال حاضر در بند «ب» ماده ۱۰۵ قانون اساسی بحرین آمده است، دادگاه‌های نظامی تنها به جرائم نظامی صورت گرفته از سوی نیروهای دستگاه نظامی بحرین، گارد ملی و نیروهای امنیتی اختصاص دارند و شامل دیگر اشخاص نمی‌شود مگر در مورد اعلام حکومت نظامی که آن هم در چارچوبی است که قانون تعریف کرده است.

یوسف فلیفل، رئیس‌ دستگاه قضایی که در جلسه بررسی این طرح حضور داشت، گفت: اصلاح بند مربوط به دستگاه قضایی نظامی در قانون اساسی بسیار دیر انجام شد که هدف از آن مبارزه با تروریسم به هر شکلی است.

فلیفل افزود: جرائم تروریستی دستگاه نظامی کشور، نیروهای امنیتی و گارد ملی آن را تهدید می‌کند و بحث ما درباره جرائم تروریستی است که مبارزه با تروریسم نیز شامل آن می‌شود.

محمد راشد بو حمود، معاون مسئول امور حقوقی وزارت کشور بحرین گفت: اصلاح بند مربوط به دستگاه قضایی نظامی در قانون اساسی به مسئولان مربوطه کمک می‌کند برخی پرونده‌ها را که خطری علیه منافع عمومی محسوب می‌شوند به دستگاه قضایی نظامی ارجاع دهند.

بو حمود افزود: این اصلاح قانون در واقع در راستای تحکیم و تقویت یک حکم قانونی ساده است و جزئیات آن بعدا در قالب قوانین به نمایندگان ارائه خواهد شد.

بازداشت ۲۰ تن به اتهامات "تروریستی" که شامل چهره‌های مخالف نیز است

از سوی دیگر، وزارت کشور بحرین در بیانیه‌ای از شناسایی گروهک‌هایی تروریستی در جریان عملیات‌هایی که از نهم تا نوزدهم فوریه سال جاری در این کشور انجام شده، خبر داد.

طبق این بیانیه، در عملیات‌های مذکور ۲۰ تن از جمله چهار زن به اتهام مخفی‌ کردن نزدیکانشان که تحت تعقیب وزارت کشور بودند، بازداشت شدند.

بر اساس بیانیه مذکور، چند تن از مخالفان و نیز محمد صالح القشعمی، یک چهره مذهبی در میان افراد بازداشت شده بودند.

وزارت کشور بحرین در ادامه مدعی شد که هشت تن از افراد بازداشت شده در ایران و عراق آموزش‌های نظامی و استفاده از اسلحه را دیده بودند.

رژیم آل خلیفه همواره مدعی است که ایران از اعتراضات مردمی در این کشور که از حدود شش سال پیش آغاز شده حمایت می‌کند در حالی که این اتهامات در گزارش کمیته حقیقت‌یابی که پاشاه بحرین مامور رسیدگی به اوضاع کرده، تکذیب شد.

 

 

 

 

 

 

 

لینک های مرتبط

تبلیغات