اخبار برگزیده

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در مشهد با حضور در دفتر خبرگزاری تسنیم به سوالات ما پیرامون مسائل مختلف پناهندگان پاسخ داد.

الحراء نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در مشهد با حضور در دفتر خبرگزاری تسنیم به سوالات ما پیرامون مسائل مختلف پناهندگان پاسخ داد.

به گزارش شبکه جهانی الحراء «مولوگتا زودای مامو» از کشور اتیوپی رئیس جدید دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در مشهد است، وی که از ژانویه امسال ماموریت جدید خود را در مشهد آغاز کرده همواره بر ایجاد وضعیت پایدار برای پناهندگان با اولویت بازگشت داوطلبانه تاکید داشته است.

وی در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری بین‌المللی تسنیم در ارتباط با موضوعات مختلفی پیرامون پناهندگان افغانستانی صحبت و به سوالات خبرنگار ما پاسخ داد که مشروح این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

جناب «مولوگتا»، ضمن عرض ادب و احترام، در ابتدا بفرمائید که نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان چه خدماتی در داخل کشور و در مرز به پناهندگان ارائه می‌کند، اینکه برخی دانشجویان می‌گویند کمک و توجه سازمان ملل در زمان بازگشت داوطلبانه در مرز میان ایران و افغانستان کاهش یافته، صحت دارد؟

مولوگتا: در رابطه با آن قسمت از سوال شما که در مورد خدمات ایران پرسیدید، نقش کمیساریا ارائه حمایت از دولت که تمهیدات کمک و حمایت از پناهندگان را فراهم می‌کند، است. در این تلاش حیطه‌های کلیدی مداخله کمیساریا بر این شرح است: حمایت، آموزش، سلامت و بهداشت، امور معیشتی، حمایت حقوقی، رایزنی، همکاری و هموارسازی راه حل‌های دائمی.

در زمینه آموزش در همین جا تشکرمخصوصی از جمهوری اسلامی ایران در رابطه با فرمان رهبر معظم انقلاب در بحث ثبت‌نام دانش‌آموزان پناهنده در مدارس می‌کنم، اینکه همه کسانی که فاقد مدرک هم هستند از حق تحصیل برخوردار می‌شوند، بسیار حائز اهمیت است. برای کم کردن فشار، کمیساریا مدارسی در مناطق پناهنده‌نشین می‌سازد. در حیطه بهداشت و سلامت، علاوه بر ساخت مرکز بهداشت، کمیساریا پناهندگان آسیب‌پذیر را در برخورداری از طرح بیمه سلامت که توسط کمیساریا، اداره بیمه سلامت و دولت( متشکل از وزارت بهداشت) اجرا می‌شود، حمایت می‌کند، همچنین می‌خواهم ازین فرصت استفاده کرده و از دولت جمهوری اسلامی ایران برای مشمول کردن پناهندگان در طرح بیمه سلامت که فرصتی بسیار استثنایی است قدردانی کنم.

باید همچنین متذکر شوم که مداخلات کمیساریا در امور معیشتی پناهندگان  قسمت دیگری از فعالیت‌های ماست که تلاش ما در این زمینه بر  قوت بخشیدن توانمندی‌های پناهندگان جهت افزایش فرصت‌های شغلی آنان است.

فعالیت مهم دیگری که کمیساریا انجام می‌دهد فراهم آوردن کمک در زمینه خدمات حقوقی است، که نمونه‌ای از آن تشکیل کمیته حل اختلاف با همکاری نزدیک اداره اتباع است.

درمورد یافتن راه حل‌های دائمی ما از طریق ارائه بسته‌های کمکی ، بازگشت داوطلبانه را تسهیل  می‌کنیم. با توجه به سهمیه و ضوابط موجود کشور ثالث، کمیساریا  با همکاری موثر اداره اتباع مراحل ارزیابی و روند خروج را به کشور ثالث تسهیل می‌کند.

در رابطه با نقش کمیساریا در بهبود وضعیت پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران بالاخص دانشجویان، باید متذکر شوم که کمیساریا روند بازگشت داوطلبانه از مرز رسمی دوغارون را نیز تسهیل کرده و بسته‌های کمکی ما به دانشجویان در قالب طرح بازگشت داوطلبانه تغییر و کاهش نیافته است. البته ذکر این نکته حائز اهمیت بوده که کمک‌های ما فقط مشمول دانشجویانی است که دارای کارت آمایش هستند و برای نخستین بار به منظور دریافت ویزای دانشجویی به افغانستان مراجعت می‌کنند و دانشجویان دارای پاسپورت به علت اینکه از حالت پناهندگی خارج شده‌اند شامل این کمک‌ها نمی‌شوند.

اسکان مجدد از طریق همکاری با شرکای مختلف بخصوص با کشورهای میزبان صورت می‌گیرد. کمیساریا پناهندگانی را که براساس قوانین سازمان نیازمند و واجد شرایط اسکان مجدد هستند شناسایی می‌کند اما این کشورهای میزبان هستند که به آنها در کشور خود اقامت دائمی  پیشنهاد می‌دهند.

جناب مولوگتا به اسکان مجدد و اعزام به کشور ثالث اشاره کردید، در این مورد که سوال بسیاری از پناهندگان نیز می‌باشد بفرمائید که در حال حاضر وضعیت پذیرش‌ها و اعزام‌ها به چه شکلی است؟ آنقدر این روند کمرنگ بنظر می‌رسد که تعداد زیادی از پناهندگان فکر می‌کنند اعزام به کشور دیگر از ناحیه کمیساریا دیگر صورت نمی‌گیرد.

مولوگتا: پذیرش پناهنده برای اسکان مجدد نشان سخاوتمندی و تشریک مساعی از جانب کشورهای میزبان و گسترش این امکان نیازمند ظرفیت لازم هم در کمیساریا و همچنین در کشورهای میزبان است. کمیساریا تلاش در ارتقای دستیابی پناهندگان و شناسایی کارآمد و مفید پناهندگان نیازمند به اسکان مجدد دارد که اینها همه از استراتژی‌های حمایت کمیساریا می‌باشد.

اسکان مجدد حق نیست و واجد شرایط بودن دلیل بر حتمی و قطعی بودن اسکان مجدد نیست، حتی اگر کمیساریا تشخیص داده باشد که اسکان مجدد مناسب‌ترین راه حل دائمی است، کشور میزبان ممکن است از ضوابط و معیارهای خاصی طرفداری کرده و حق تعیین اینکه چه کسی شامل اسکان مجدد است، در نهایت با آنهاست، ذکر این نکته حائز اهمیت بوده که اسکان مجدد کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه‌ای در بر ندارد.

 ما تابحال نشنیده‌ایم که سازمان ملل جهت پذیرش سراغ خانواده‌های پناهندگان برود، آیا روند دقیق آن به همین شکل بوده و دیگر اینکه شما بانک اطلاعاتی بروز و مشخص دارید که در این موارد براحتی به سراغ پناهندگان بروید؟

مولوگتا: ما به دو شکل با پناهندگان در ارتباط هستیم، یکی ارتباط مستقیم که آنها به صورت حضوری به کمیساریا مراجعه می‌کنند، اطلاعات آنها ثبت می‌شود و کمک لازم را دریافت می‌کنند، بخشی از اطلاعات ما در رابطه با شرایط پناهندگان از بازدیدهای ما از مناطق پناهنده‌نشین حاصل می‌شود. ما همچنین  در کنار همکاری تنگاتنگی که با اداره اتباع داریم در جریان یک سری اطلاعات قرار می‌گیریم.

البته باز هم تکرار می‌کنم که تاکید ما بر روی راه‌حل‌های دائمی بوده و بازگشت داوطلبانه تا جایی که ممکن است برای ما اهمیت بیشتر دارد. از این نکته هم نباید غافل شد که در سال‌های اخیر میزان بازگشت داوطلبانه هم بسیار کاهش یافته و محدود شده است.

 کمیساریا برای افزایش ظرفیت پذیرش‌ها رایزنی کرده؟ آیا در توضیح شرایط پناهندگان و قانع کردن کشورهای حامی موفق بوده‌اید و در نهایت امکان افزایش ظرفیت وجود دارد؟

مولوگتا: ما همواره رایزنی‌ها را برای جذب حمایت‌های بیشتر انجام می‌دهیم که نمونه آن سفر اخیر هیئت دیپلماتیک و نمایندگان سازمان‌های خارجی به مشهد بود، ما در آن برنامه و در جلسات متعدد به این کشورها مدام بر افزایش حمایت‌ها تاکید کرده‌ایم و امیدواریم ادامه رایزنی‌ها نتیجه‌بخش باشد.

با توجه به فرمان تاریخی رهبر معظم انقلاب مبنی بر ثبت‌نام همه دانش‌آموزان پناهنده افغانستانی در مدارس، آیا کمیساریا برنامه خاص و جدیدی در راستای حمایت از تحصیل این دانش‌آموزان ندارد؟ برای مثال کمک هزینه تحصیلی یا ساخت مدارس مجهز مختص پناهندگان...

مولوگتا: همانطور که قبلا اشاره کردم، کمیساریا در ارتباط با تصمیم بزرگ رهبر انقلاب مبنی بر ثبت نام پناهندگان افغان بدون مدرک در مدارس تشکر و قدردانی خود را ابراز می‌دارد، اما در مورد افزایش حمایت‌ها این را باید  تاکید کنم که کمیساریا یک دولت و یا کشور نیست که بتواند به راحتی در مورد یک مسئله تصمیم‌گیری کند. ما وابسته به کمک‌های کشورهای اهداکننده هستیم و پیوسته برای جلب حمایت بیشتراز آنها تلاش می شود. لذا نمی‌توانیم در هر موضوعی به قطعیت صحبت و اظهارنظر کنیم. در باب موضوع ذکر شده، ما اخیرا دو مدرسه در مهمانشهر تربت جام و و حاشیه شهر مشهد که اکثر پناهندگان در آن مکان اقامت دارند، بنا کرده‌ایم، مساله دلگرم‌کننده این است که شاهد ثبت نام و حضور دانش‌آموزان ایرانی و افغان در کلاس‌ها در کنار هم هستیم، در نهایت می‌خواهم ازاین فرصت استفاده کنم و از دولت جمهوری اسلامی ایران بخصوص اداره اتباع و مهاجرین خارجی برای  حمایت و مساعدت مستمر از پناهندگان داخل ایران و همچنین تعامل و همکاری چشمگیر آنها با کمیساریا تشکر و قدردانی خود را ابراز کنم.

 

 

 

 

 

 

لینک های مرتبط

تبلیغات